skip navigation

Andover 8 Completes 3peat by Out Scoring The Chiefs To Capture the Orr Division Championship

Reading 5 Outskates Masco 5 White And Takes Home The Bergeron East Championship By A Score Of 4-2

Lynnfield Captures Bergeron West Championship With An Overtime/Shootout Victory Over The Select Reds 5 Black By A Score Of 4-3

MSDHL Crowns 2015 -2016 Champions

Wilmington 7 Avenges 2015 Championship Loss and Takes home the Esposito Division Championship with a 4-1 Win Over Tri City Black Hawks


Esposito Division Champions

Haverhill 78 outskate Stoneham 8 and Capture Bourque Division Championship With a 5-1 Win


Bourque Division Champions

Londonderry Outlasts Timberlane in a 15 Player Shootout To Take Home Buyck Division Crown


Buyck Division Champions

Andover Girls Take Home Chara East Division Championship With A 3-2 Victory over The Haverhill Girls

Wilmington Girls Grab 2nd Championship In 2 years With A 4-1 Victory Over Haverhill Girls


Chara West Champions

Windham 6 Scores Early And Holds On To Capture Neely East Title With a 3-1 Win over Wilmington


Neely East Champions

Oyster River Upsets Bedford 6 in OT/SO 4-3 to Capture Neely West Division Championship


Neely West Champions

TriCity Black Hawks Take Oreilly East Division Championship with a 4-1 Victory Over Andover 7


Orielly East Champions

Wakefield 7 Scores 2 Goals In The 3rd Period To Take Home The Oreily North Championship Over Manchester/Essex 4-2


Oreilly North Champions

MSDHL Crowns 2015 -2016 Champions

2015 - 16 Playoff Schedule

Week 15 Playoffs Playoffs Playoffs Playoffs Playoffs Playoffs Playoffs Playoffs
DATE DAY TIME LOCATION HOURS DIVISION HOME Away RESULTS
24-Feb Wednesday 7:30 PM Brooks 1 Bergeron West 1/4 FNL Triton 5 NE Hawks Triton 6-0
24-Feb Wednesday 6:30 PM Phillips Harrison 3 Bergeron West 1/4 FNL Wakefield 5 Casey Wakefield 5 Defeo Wakefield Casey 4-2
25-Feb Thursday 5:00 PM Lawrence 2A Neely West 1/4 FNL N Reading 6 Wilmington 6 White Reading 7-0
25-Feb Thursday 8:50 PM Phillips Harrison 2 Orr 1/4 FNL Andover 8 Wakefield Generals Andover 7-0
25-Feb Thursday 8:?? Brooks 3A Bourque 1/4 Final Andover 8 Warr Rockport 8 Rockport 4-0
26-Feb Friday 6:50 PM MC Gallant 4 Neely West 1/4 FNL Wakefield 6 Wesley Wakefield 6 Dubuqe Wakefiled Dbq 3-2 OT
26-Feb Friday 8:00 PM MC Gallant 5 Chara East PLAY IN Woburn Girls Reds Girls Woburn 7-0
26-Feb Friday 8:10 PM Brooks 6 Chara West Play in Storm Girls Wakefield Girls Storm 7-0
26-Feb Friday 7:20 PM Phillips Gurry 7 Chara West Play in Belmont Girls Andover Grls Warrior Andover Warriors 7-0
26-Feb Friday 8:30 PM Phillips Gurry 8 Orr 1/4 FNL Westford 8 Lynn Chiefs Lynn Chiefs 6-2
26-Feb Friday 7:40 PM Phillips Harrison 9 Neely East 1/4 FNL Windham 6 Tewksbury 6 Windham 8-2
26-Feb Friday 8:50 PM Phillips Harrison 10 Bourque 1/4 Final Tewksbury 78 Pentucket 78 Tewksbury 5-0
27-Feb Saturday 6:10 PM Stoneham 12 Neely West 1/4 FNL Bedford 6 Reds 6 Bedford 8-4
27-Feb Saturday 7:20 PM Stoneham 13 Chara West Semi FNL Lynnfield Girls Storm Girls Lynnfield 5-2
27-Feb Saturday 8:30 PM Stoneham 14 Esposito Semi FNL Wilmington 7 Blue Masco 7 Wilmington 7-1
27-Feb Saturday 11:40 AM Brooks 14A Orielly North Play In Wakefield 7 Ham Wen Generals Wakefield 2-1 SO
27-Feb Saturday 4:50 PM Brooks 15 Bergeron West 1/4 FNL Reds 5 Blk Reds 5 Wht Reds 5 Blk 9-5
27-Feb Saturday 6:00 PM Brooks 16 Neely East 1/4 FNL Stoneham 6 Lynnfield 6 Stoneham 7-3
27-Feb Saturday 7:10 PM Brooks 17 Orielly North Play In Derryfield Medford 67 Derryfield 3-1
27-Feb Saturday 8:20 PM Brooks 18 Esposito Semi FNL Windham 7 Tri City Blackhawks Tricity 4-3
27-Feb Saturday 4:00 PM Haverhill HS 19 Chara East PLAY IN Bev Dan Girls Haverhill Girls Haverhill 3-2 SO
27-Feb Saturday 6:20 PM Haverhill HS 21 Oreilly DIV play in Haverhill 7 Billerica Tomahks Haverhill 7-1
27-Feb Saturday 7:30 PM Haverhill HS 22 Bourque 1/4 Final Medford Haverhill 78 Haverhill 4-3
27-Feb Saturday 5:10 PM Phillips Gurry 23 Neely West 1/4 FNL Oyster River 6 Haverhill 6 Oyster River 6-0
27-Feb Saturday 6:20 PM Phillips Gurry 24 Chara West Semi FNL Wilmington Girls Andover War Girls Wilmington 1-0
27-Feb Saturday 7:30 PM Phillips Gurry 25 Bergeron West 1/4 FNL Lynnfield 5 Wilmington 5 Wht Lynnfield 9-0
27-Feb Saturday 8:40 PM Phillips Gurry 26 Bourque 1/4 Final Stoneham 8 Reds 8 Stoneham 4-1
27-Feb Saturday 6:50 PM Phillips Harrison 27 Neely East 1/4 FNL Marblehead 6 Masco 6 Masco 3-1
27-Feb Saturday 8:00 PM Phillips Harrison 28 Orr 1/4 FNL Windham 8 Wilmington 8 Windham 3-2 SO
27-Feb Saturday 6:00 PM Salem NHL 29 Buyck Play in Timberlane Jr astros Timberlane 3-2
27-Feb Saturday 7:10 PM Salem NHL 30 Neely East 1/4 FNL Westford 6 Wilmington 6 Blue Wilmington 4-1
27-Feb Saturday 8:20 PM Salem NHL 31 Oreilly East 1/4 FNL Bedford 7 N Reading N Reading 6-2
28-Feb Sunday 4:20 PM Brooks 32 Neely West Semi FNL N Reading 6 Bedford 6 Bedford 13-3
28-Feb Sunday 5:30 PM Brooks 33 Chara East Semi FNL N Andover Girls Haverhill Girls Haverhill 2-1
28-Feb Sunday 7:50 AM Salem OLY 33A Oreilly DIV play in Newbury port Tewksbury Tewksbury 7-4
28-Feb Sunday 12:30 PM Salem OLY 37 Buyck Semi FNL Goffstown Timberlane Timberlane 3-2
28-Feb Sunday 1:40 PM Salem OLY 38 Bourque Semi Final Tewksbury 78 Haverhill 78 Haverhill 5-1
28-Feb Sunday 2:50 PM Salem OLY 39 Buyck Semi FNL Londonderry Black Bears Londonderry 5-2
28-Feb Sunday 4:00 PM Salem OLY 40 Oreilly North Semi FNL Reds 7 Wakefield 7 Wakefield 1-0
28-Feb Sunday 9:30 AM Salem NHL 41 Buyck Play in Black Bears Pentucket Black Bears 3-2
28-Feb Sunday 10:40 AM Salem NHL 42 Neely West Semi FNL Wakefield Dubuque Oyster River Oyster River 3-1
28-Feb Sunday 1:00 PM Salem NHL 44 Bourque Semi Final Rockport Stoneham 8 Stoneham 3-2 OT
28-Feb Sunday 2:10 PM Salem NHL 45 Neely East Semi FNL Stoneham 6 Wilmington 6 Blue Wilmington 4-2
28-Feb Sunday 3:20 PM Salem NHL 46 Oreilly North Semi FNL Man Essx 67 Derryfield Man Essx 3-2
28-Feb Sunday 4:30 PM Salem NHL 47 Oreilly East 1/4 FNL Woburn 67 Westford Westford 3-0
28-Feb Sunday 5:40 PM Salem NHL 39 Neely East Semi FNL Windham 6 Masco 6 Windham 3-1
28-Feb Sunday 6:35pm Stoneham 48A Oreilly East 1/4 FNL Tricity Hwks Tewksbury 7 Tricity 4-3
28-Feb Sunday 4:50 PM MC Lawler 49 Bergeron East 1/4 FNL Reading 5 Woburn 5 Reading 7-1
28-Feb Sunday 6:00 PM MC Lawler 50 Bergeron East 1/4 FNL Masco 5 Red Bed Man 5 Bed Man 2-1
28-Feb Sunday 7:10 PM MC Lawler 51 Chara East Semi FNL Andover Girls Blue Woburn Girls Andover 4-1
28-Feb Sunday 7:00 PM MC Gallant 52 Bergeron East 1/4 FNL Wilmington 5 Blue Stoneham 5 Stoneham 7-4
28-Feb Sunday 8:10 PM MC Gallant 53 Bergeron East 1/4 FNL Masco 5 White Marblehead 5 Masco 7-1
28-Feb Sunday 5:30 PM Haverhill HS 53A Oreilly East 1/4 FNL Andover Haverhill 7 Andover 8-3
28-Feb Sunday 6:40 PM Haverhill HS 54 Bergeron West Semi FNL Triton 5 Reds 5 Blk Reds Blk 4-3 SO
28-Feb Sunday 7:50 PM Haverhill HS 55 Bergeron West Semi FNL Wakefield Casey Lynnfield 5 Lynnfield 10-1
28-Feb Sunday 5:40 PM Phillips Harrison 56 Buyck Final Timberlane Londonderry Londoderry 4-1 OT/SO
28-Feb Sunday 6:50 PM Phillips Harrison 57 Chara West Final Lynnfield Girls Wilmington Girls Wilmington 4-1
28-Feb Sunday 8:00 PM Phillips Harrison 58 Neely East Final Wilmington 7 Blue Windham 6 Windham 3-1
28-Feb Sunday 7:20 PM Phillips Gurry 59 Neely West FNL W Gm #32 Oyster River Oyster River 4-3 OT/SO
28-Feb Sunday 8:30 PM Phillips Gurry 60 Bourque Final Haverhill 78 Stoneham 8 Haverhill 5-1
29-Feb Monday 7:30 PM Phillips Harrison 64 Chara East Final Andover Girls Blue Haverhill Gils Andover 3-2
29-Feb Monday 6:10 PM Brooks Oreilly East Semi FNL Tricity Hwks N Reading 7 Tricity 7-3
29-Feb Monday 7:20 PM Brooks Oreilly East Semi FNL Andover 7 Westford 7 Andover 9-0
29-Feb Monday 8:30 PM Brooks Orr 1/4 FNL Lynnfield 8 Masco 8 Masco 2-1
1-Mar Tuesday 8:30 PM Brooks 61 Bergeron East Semi FNL Reading 5 Bedford 5 Reading 7-1
1-Mar Tuesday 7:20 PM Brooks 66 Bergeron East Semi FNL Stoneham 5 Masco 5 white Masco 8-4
2-Mar Wednesday 8:30 PM Phillps Gurry 68 Orielly East FNL Tricity Hwks Andover 7 Tricity 4-1
2-Mar Wednesday 7:20 PM Phillps Gurry 69 Orr Semi FNL Lynn Chiefs Windham 8 Lynn Chiefs 4-1
3-Mar Thursday 7:20 PM Phillips Gurry 71 Orielly North FNL Wakefield 7 Man Essex 67 Wakefield 4-2
3-Mar Thursday 8:30 PM Phillips Gurry 67 Esposito Final Wilmington 7 Blue Tricity Blk Hawks Wilmington 4-1
6-Mar Sunday 7:00 PM Phillips Harrison 72A Bergeron East FNL Reading 5 Masco 5 White Reading 5-1
6-Mar Sunday 5:40 PM Phillips Harrison Bergeron West FNL Lynnfield 5 Reds 5 Blk Lynnfield 4-3 OT/SO
6-Mar Sunday 7:20 PM Gurry 62 Orr Semi FNL Andover Masco 8 Andver 5-1
7-Mar Monday 8:30 PM Phillips South 73 Orr Final Andover Lynn Chiefs
2376

2015 -16 Playoff Seedings ( 2/24 to 3/5)

Seed ORR Bourque East Esposito Bucyk Orielly East Orielly North
1 Andover 8 Tewksbury 78 Windham Goffstown Tricity Black Hawks Reds 7
2 Lynnfield Andover 8 Warriors Wilmington 7 Blue Londonderry Andover 7 Man Essx
3 Windham8 Medford Masco 7 Timberlane N Reading 7 Wakefield 7
4 Westford 8 Stoneham 8 Tricity Blk Hawks Black Bears Bedford 7 Derryfield
5 Lynn Chiefs Reds 8 Pentucket Westford 7 Medford 67
6 Wilmington 8 Haverhill 78 Jr Astros Newburyport 67 Han Wen Gen
7 Masco Rockport Haverhill 67
8 Wakefield Gen Pentucket Tewksbury 7
9 Billerica Tomahks
10
Seed Chara East Chara West Neely East Neely West Bergeron East Bergeron West
1 N Andover Lynnfield Grls Windham 6 Bedford 6 Reading 5 Triton 5
2 Andover Girls Bl Wilmington Grls Stoneham 6 N Reading 6 Masco 5 Red Lynnfield 5
3 Bev Dan Grls Storm Girls Westford 6 Oyster River 6 Wimington 5 Blue Reds 5 Blk
4 Woburn Girls Belmont Girls Marblehead 6 Wakefield Wesley Masco 5 White Wakefield Defeo
5 Reds Girls Andover Warrior Grl Wilmington 6 Blue Wakefield 6 Dubq Marblehead 5 Wakefield Casey
6 Haverhill Girls Wakefield Girls Masco 6 Haverhill 6 Stoneham 5 Reds 5 White
7 Lynnfield 6 Wilmington 6 white Bed Man 5 Wilmington 5 White
8 Tewksbury 6 Reds 6 Woburn 5 NE Hawks

Games Week 13 February 15 to February 21

WEEK 14 WEEK 14 WEEK 14 WEEK 14 WEEK 14 WEEK 14 WEEK 14 WEEK 14
DATE DAY TIME LOCATION DIVISION HOME AWAY Results
16-Feb Tuesday 11:40 AM Merrimack Lawler Bergeron East Stoneham 5 Marblehead 5 Marblehead 8-4
17-Feb Wednesday 11:40 AM Merrimack Gallant Orielly East Tewksbury 7 Woburn 7 Tie 5-5
17-Feb Wednesday 7:10 PM Brooks Bergeron East Stoneham 5 Wilmington 5 Blue Wilmington 4-2
17-Feb Wednesday 8:40 AM Phillips Harison Neely East Stoneham 6 Marblehead 6 Marblehead 8-4
17-Feb Wednesday 9:50 AM Phillips Harison Bergeron West Lynnfield 5 Triton 5 Triton 4-3
17-Feb Wednesday 11:00 AM Phillips Harison Bergeron West Reds 5 White Wilmington 5 White Reds 10-1
17-Feb Wednesday 7:40 AM Brooks Neely West Wilmington 6 White Reds 6 Wilmington 5-3
17-Feb Wednesday 8:50 AM Brooks Neely West Wakefield 6 Wesley Haverhill 6 Haverhill 5-2
18-Feb Thursday 11:40 AM Merrimack Gallant Chara East Haverhill Girls Wilmington Girls Wilmington 4-3
18-Feb Thursday 10:00 AM Stoneham Bourque Medford 78 Masco 7 Masco 5-1
No Game No game No game no Game Chara West Storm Girls Belmont Girls No Game
19-Feb Friday 11:40 AM Merrimack Gallant Bergeron West Triton 5 Reds 5 Black Triton 11-3
19-Feb Friday 12:00 PM Stoneham Bergeron East Masco 5 White Reading 5 Reading 5-1
19-Feb Friday 4:30 PM Brooks Orielly East Westford 7 Andover 7 Andover 5-3
19-Feb Friday 5:40pm Brooks Neely East Masco 6 Westford 6 Masco 1-0
19-Feb Friday 7:40 PM Phillips Gurry Neely West Oyster River 6 Bed Man 6 Bed Man 7-3
19-Feb Friday 8:50 PM Phillips Gurry ORR Westford 8 Windham 8 Windham 1-0
20-Feb Saturday 8:10 PM Galant Buyck Pentucket Bears Pentucket 11-1
20-Feb Saturday 7:30 PM MC Lawler Neely West Wakefield 6 Dubuque N Reading 6 N Reading 5-0
20-Feb Saturday 8:40 PM MC Lawler Bourque Andover 8 Warrior Masco 7 Andover 1-0
20-Feb Saturday 6:50 PM Phillips Harison Chara West N Andover Girls Andover Warrior Girls N Andover 3-1
20-Feb Saturday 8:00 PM Phillips Harison Chara East Woburn Girls Reds Girls Woburn 5-2
20-Feb Saturday 7:30 PM Phillips Gurry Orielly East Tricity Blkhwks Bed mMan 7 Tricity
20-Feb Saturday 8:40 PM Phillips Gurry ORR Masco 8 Wakefield Generals Masco 7-0
21-Feb Sunday 2:00 PM Brooks Chara West Storm Girls Wakefield Girls Storm 8-0
20-Feb Saturday 8:10 PM Brooks Orielly North Wakefield 7 Ham Wen Generals Wakefield 7-0
20-Feb Saturday 6:00 PM Salem NHL Orielly North Derryfield Reds 7 Reds 7-1
20-Feb Saturday 7:10 PM Salem NHL Neely East Windham 6 Tewksbury 6 Windham -0
20-Feb Saturday 8:20 PM Salem NHL Buyck Jr Astros Goffstown Goffstow 6-2
21-Feb Sunday 5:40 PM Phillips Harison Bergeron East Bed man 5 Marblehead 5 Marblehead 5-4
21-Feb Sunday 6:50 PM Phillips Harison Chara East Andover Girls Blue Bev Danvers Girls Tie 3-3
21-Feb Sunday 8:00 PM Phillips Harison Orielly East N Reading 7 Billerica Tomahks N reading 6-3
21-Feb Sunday 7:20 PM Phillips Gurry ORR Lynn Chiefs Wilmington 8 tie 2-2
21-Feb Sunday 8:30 PM Phillips Gurry ORR Lynnfield 8 Andover 8 Andover 5-1
21-Feb Sunday 7:00 PM MC Gallant Neely East Stoneham 6 Marblehead 6 Stoneham 3-2
21-Feb Sunday 8:10 PM MC Gallant Bourque Medford 78 Haverhill 8 Haverhill 1-0
21-Feb Sunday 6:40 PM Governors Bergeron East Woburn 5 Masco 5 Red Masco 11-1
21-Feb Sunday 7:50 PM Governors Bourque Reds 8 Stoneham 8 Stoneham 3-2
21-Feb Sunday 4:15 PM Stoneham Chara West Belmont Lynnfield Girls Lynnfield 6-1
21-Feb Sunday 5:25 PM Stoneham Orielly North Medford 67 Man Essex 67 Medford 2-1
21-Feb Sunday 6:35 PM Stoneham Bergeron West Wakefield 5 Casey Wakefield 5 Defeo Wakefld Defeo 6-3
21-Feb Sunday 5:30 PM Haverhill HS Neely East Wilmington 6 blue Lynnfield 6 Wilmington 11-0
21-Feb Sunday 6:40 PM Haverhill HS Orielly East Newburyport 67 Haverhill 7 Haverhill 5-2
21-Feb Sunday 7:50 PM Haverhill HS Buyck Timberlane Tigers Windham 7 Windham 8-1
21-Feb Sunday 3:10 PM Brooks Bourque Rockport 8 Tewksbury 8 Tewksbury 7-0
21-Feb Sunday 4:20 PM Brooks Buyck Wilmington 7 blue Londonderry Wilmington 8-1
21-Feb Sunday 5:30 PM Brooks Bergeron West Lynnfield 5 NE Hawks Lynnfield 4-3

MSDHL Games This Weekend 2/8 to 2/14

Week 13 Week 13 Week 13 Week 13 Week 13 Week 13 Week 13 Week 13
DATE DAY TIME LOCATION DIVISION HOME AWAY RESULTS
10-Feb Wednesday 7:10 PM Brooks Bergeron East Marblehead 5 Triton 5 Triton 10-4
10-Feb Wednesday 8:20 PM Salem OLY Buyck Pentucket 78 Windham 7 Windham 7-1
12-Feb Friday 5:50 PM MC Gallant Chara East Bev Dan Girls Lynnfield Girls Tie 2-2
12-Feb Friday 7:00 PM MC Gallant Neely East Wilmington 6 Blue Windham 6 Windham2-0
12-Feb Friday 5:40 PM Mc Lawler Bergeron East Reading 5 Wilmington 5 Blue Reading 7-0
12-Feb Friday 6:50 PM Mc Lawler Neely East Westford 6 Masco 6 Westford 8-0
12-Feb Friday 8:00 PM Mc Lawler Orielly East Tricity Hawks Westford 7 Tricity 7-5
12-Feb Friday 7:20 PM Phillips Harison Bourque Medford 78 Rockport 8 Medford 5-2
12-Feb Friday 8:30 PM Phillips Harison ORR Westford 8 Lynn Chiefs Westford 6-3
13-Feb Saturday 6:50 PM Phillips Harison Chara East Andover Girls blue Wilmington Girls Andover 3-2
13-Feb Saturday 7:30 PM Phillips Gurry Orielly North Derryfield Man Essex67 Man Essex 6-4
13-Feb Saturday 8:40 PM Phillips Gurry ORR Masco 8 Wilmington 8 Tie 2-2
13-Feb Saturday 12:50 PM Brooks Chara West Haverhill Girls Wakefield Haverhill 7-0
13-Feb Saturday 4:50 PM Brooks Bourque Masco 7 Reds 8 Masco 8-3
13-Feb Saturday 6:00 PM Brooks Bergeron East Stoneham 5 Masco 5 white Tie 4-4
13-Feb Saturday 7:10 PM Brooks Buyck Timberlane Tigers Goffstown Timberlane 8-3
14-Feb Sunday 5:40 PM Phillips Harison Bergeron West Wilmington 5 White NE Hawks Wilmington 3-1
14-Feb Sunday 6:50 PM Phillips Harison Orielly North Wakefield 7 Reds7 Reds 7-3
14-Feb Sunday 8:00 PM Phillips Harison Orielly East Andover 7 Tewksbury 7 Andover 6-3
14-Feb Sunday 6:10 PM Phillips Gurry Orielly East Haverhill 7 N Reading 7 Haverhill 13-3
14-Feb Sunday 7:20 PM Phillips Gurry ORR Windham 8 Lynnfield 8 Tie 3-3
14-Feb Sunday 8:30 PM Phillips Gurry ORR Andover 8 Wakefield Andover 7-3
14-Feb Sunday 3:20 PM MC Gallant Bourque Andover Boys Warriors Haverhill 78 Haverhill 6-1
14-Feb Sunday 4:30 PM MC Gallant Neely West Bed Man 6 N Reading 6 Bed Man 6-3
14-Feb Sunday 5:40 PM MC Gallant Neely East Lynnfield 6 Tewksbury 6 Tie 4-4
14-Feb Sunday 6:50 PM MC Gallant Orielly East Billerica Tomahawks Woburn 67 Woburn 5-3
14-Feb Sunday 8:00 PM MC Gallant Buyck Londonderry Black Bears Tie 3-3
14-Feb Sunday 7:45 PM Lawler Neely East Stoneham 6 Windham 6 Windham 6-4
14-Feb Sunday 6:40 PM Governors Neely West Oyster river 6 Wakefield Dubuque Oyster River 8-2
14-Feb Sunday 7:50 PM Governors Bergeron West Lynnfield 5 Reds 5 White Lynnfield 7-4
14-Feb Sunday 4:15 PM Stoneham Chara West Belmont Girls Reds Girls Reds 6-5
14-Feb Sunday 5:25 PM Stoneham Bergeron West Reds 5 Black Wakefield 5 Casey Reds 10-2
14-Feb Sunday 6:35 PM Stoneham Bourque Tewksbury 8 Stoneham 8 Tewksbury 5-0
14-Feb Sunday 5:30 PM Haverhill HS Orielly East Newburyport 67 Bed Man 7 Newburyport 5-2
14-Feb Sunday 6:40 PM Haverhill HS Bergeron East Bed Man 5 Masco 5 Red Masco 4-3
14-Feb Sunday 7:50 PM Haverhill HS Buyck Wilmington 7 Jr astros Wilmington 10-2
14-Feb Sunday 12:50 PM Brooks Neely West Wilmington 6 White Haverhill 6 Haverhill 8-2
14-Feb Sunday 2:00 PM Brooks Orielly North Ham Wen Generals Medford 67 Tie 3-3
14-Feb Sunday 3:10 PM Brooks Chara West Woburn Girls Andover Warrior Girls Woburn 9-1
14-Feb Sunday 4:20 PM Brooks Chara East N andover Girls Storm girls Tie 4-4
14-Feb Sunday 5:30 PM Brooks Neely West Reds 6 Wakefield Wesley Wakefield 8-0

Martian Sports Skills Night at the Hockey East Semifinals March 18th 2016

Martian Sports Skills is Please to announce that we will once again give all Families the opportunity to join us at the Hockey East Semifinals on Friday March 18th.

Tickets are $37 per ticket and all tickets will be in Lodge 7 Rows 3 - 20

This is our 14th year holding this fun night as we watch some of the best college hockey in the country. It is also a great night to cheer on many players that have played in the Middle School Hockey League as a gateway to High School, College, and the NHL.

 

If you are interested in coming to this great event, please email the following:

info@martiansportsskills

Subject: Hockey East Semifinals

We will send you out the application. Tickets are limited and are on a first come first serve basis.

Thanks and hope to see you there!

Week 11 Game Results January 18 to January 25

2015-2016 Season Kicks off the Weekend of 11/7 thru 11/14

The MSDHL is excited to announce the new 2015-2016 season will begin the weekend of November 7 and 14th as we kick off our annual Friendship Cup Tournament at all of our rinks. This is an annual event that will kick off our 12 season.

The Chase for the Cup begins with our regular season games in November and will conclude with the Middle School Championships in Late February.

We are the oldest, the original, the largest, and longest running Middle school league in the country.

We wish all teams playing this season as they begin their quest for the this season's championship.

 

MSDHL

Board of Directors

 

2015-16 MSDHL Season Player Registration is Live!

The 2015-16 Player registrations is now live! This marks the countdown to the 2015-2016 season. The new season will begin the weekend of 11/7 with our annual Friendship Cup tournament. More details will be published over the next few days!

MSDHL Accepting Free Agent Players and Goalies for the Goalie Pool

The MSDHL is accepting players who are interested in playing in the 2013-2014 season. Free Agent players are players who would like to play but their town does not have a team playing in the MSDHL in the 2013-1014 season.

Free agent players will be placed on teams based on grade, home location, current full time team, and MSDHL team needs.

 

GOALIE POOL

The MSDHL is accepting goalie who would like to be put on our goalie pool list. This list is comprised to help teams each week who need a goalie to fill in when their goalie has a conflict. It is agreat way to get some extra game time each week.

Please email: info@martiansportsskills.com

for more information

PAPA GINO'S PLAYER OF THE WEEK FOR WEEK

PAPA GINO'S PLAYERS OF THE WEEK

EACH WEEK PAPA GINO'S AND THE MIDDLE SCHOOL HOCKEY LEAGUE COACHES AND BOARD OF DIRECTORS WILL PRESENT THE PAPA GINO'S PLAYER'S OF THE WEEK. EACH WEEK A PLAYER FROM EACH DIVISION WILL BE AWARDED A LARGE CHEESE PIZZA  FROM PAPA GINO'S FOR HIS OR HER PLAY. THE AWARD NOMINATIONS ARE BASED ON SPORTSMAN SHIP, TEAM WORK, HUSSTLE, AND OVER ALL PLAY BASED ON THE PLAYERS ABILITY TO PLAY "ABOVE THE BAR". THE PLAYERS NOMINATED WILL BE JUDGED ON HOW THEY HAVE BEEN ABLE TO RAISE THEIR LEVEL OF PLAY FROM WEEK TO WEEK. THIS CRITERIA WILL ALLOW ALL PLAYERS TO BE ON A LEVEL PLAYING FIELD AS THE COACHES WATCH THEIR TEAMS PLAY EACH WEEK. ALL NOMINEES MUST BE SUBMITTED BEFORE 7 PM ON MONDAY NIGHTS WEEKLY. PLEASE ENCOURAGE YOUR COACH TO SUBMITT YOUR CANDIDATE EACH WEEK.

ORR DIVISION

 

 

BOURQUE DIVISION

NEELY DIVISION

O'REILLY EAST DIVISION

SEGUIN GIRLS DIVISION

BUYCK DIVISION

O'REILLY WEST DIVISION

O'REILLY SOUTH DIVISION

MSDH RULE CHANGES EFFECTIVE 1/16/2012

Hit from Behind: If a player hits another player from behind in a game, that player will receive a 3 minute major penalty. This penalty will also include a player who hits another player from behind as a result of a last minute turn by the offensive player. The ownership of the action falls clearly on the player without the puck and he/she must be responsible for his/her actions. If the player who is hurt is injured on the play a misconduct is added to the infraction. A game ejection is handed out if you feel this hit was completely deliberate and the player is hurt on the ice.

Targeted Hit to the Head - A major penalty will be awarded to a player who targets his hit to another players head. A 3 minute major penalty will be awarded to the defensive player who targets the head during a hit to the opposing player. A non targeted hit to the head, which means a player comes in contact with the opposing player's head, but is not considered a targeted hit will result in a minor, 1:30 min, penalty. The ownership of the action falls clearly on the player without the puck and he/she must be responsible for his/her actions.